Adriana Simionescu - Asociația Reality Check

5 Days left
I want to donate!

Vine ziua mea!

Obisnuiam sa zic ca ziua mea e cea mai importanta zi din an si chiar simteam asta.

Anul acesta ma tot bantuie o nevoie, de-a mea, personala... as vrea sa dau ceva...inapoi sau mai departe.

Asa ca imi daruiesc ziua de nastere, doar e cea mai importanta:)

Am incredere in oamenii de la Reality Check si mi-au dat lacrimile cand am citit despre proiectul lor. Cand e vorba de copii care nu au din start o sansa adevarata, mi se rupe inima si stiu ca (inca) nu as putea sa ma duc efectiv sa fac ceva concret acolo intre ei, m-as intoarce neom, nu am atata curaj.

Dar as vrea sa strang bani pentru ca oamenii care se duc acolo, in comunitatea din Castelu si incearca sa rezolve problemele de sanatate a copiiilor si adultilor care, in unele cazuri, nu au avut acces la servicii medicale.

Mai multe detalii despre proiect in descriere.

Vă mulțumesc!

---

Mai multe informații despre Asociația Reality Check găsiți aici: www.realitycheck.ro

și motivația Asociației OvidiuRo:

„Este bine cunoscut faptul că o stare de sănătate precară afectează într-o mare măsură dezvoltarea copiilor și crește rata absenteismului la școală. Educarea continuă atât a părinților cât și a copiilor pe teme ce privesc sanătatea, igiena, nutriția și prevenția bolilor infecțioase este absolut necesară în zonele rurale.” (Asociația OvidiuRo)

Read the story below or recommend this campaign to your friends.

in benefit of

Urgente medicale in comunitatea de horahai din Castelu

Între 23 și 29 iulie, Școala Gimnazială din Castelu (județul Constanța) s-a transformat în clinică de consultații medicale gratuite pentru copiii și adulții din comună, în cadrul a două caravane medicale. Acestea au fost organizate de Asociația Reality Check și Asociația OvidiuRo, în colaborare cu o echipă de medici voluntari și studenți la medicină din România și din Germania. Medicii germani vin de la Nürnberg la Castelu cu sprijinul organizației Die Johanniter, iar anul acesta au avut în echipă și un dentist.

Mulți dintre locuitori nu au mai fost de ani de zile la un medic sau dacă au ajuns, cu piedici serioase din cauza sărăciei și a faptului că nu cunosc bine limba română, de cele mai multe ori nu au rezolvat problemele de sănătate cu care se confruntă.

Această acțiune ne-a ajutat să avem o imagine de ansamblu asupra stării de sănătate a comunității, să identificăm urgențele medicale și să încercăm remedierea. Dar pentru a face acest lucru, asociația are nevoie de fonduri.

Am identificat câțiva copii care trebuie să treacă cât mai repede printr-o intervenție chirurgicală, la fel și câteva foarte tinere mame care au nevoie de medic.

----------------

Despre Castelu

Castelu este o comună din județul Constanța, cu o populație mare și foarte săracă de turci-romi, numiți horahai, care nu sunt recunoscuți oficial și nu sunt sprijiniți nici de comunitatea turcă, nici de cea romă. Majoritatea părinților săraci nu au nicio clasă, nu știu să scrie și să citească, sunt intimidați de școală și au nevoie de ajutor să înscrie copiii în sistemul educațional. Adulții merg în Constanța la cerșit sau colectează plastic și fier vechi și de multe ori iau copiii mici cu ei, sau își lasă acasă copiii puțin mai mari să aibă grijă de frații lor, în loc să meargă la școală. Nutriția și igiena copiilor din comunitate sunt precare, ca și igiena locuințelor și accesul la servicii medicale, în general. O parte dintre case sunt dărăpănate și toate sunt suprapopulate.

Comuna are două sate, Castelu și Nisipari, cu 5000 locuitori, dintre care 1150 sub limita sărăciei (650 sunt copii). 200 de familii iau ajutor social. Majoritatea persoanelor sărace sunt în Castelu, în 3 zone compacte: Balta, Garoafelor, Ferma. Copiii vorbesc acasă turcește și nu știu deloc românește când încep grădinița sau școala.

15 Donations

La multi ani Adriana! Viata sa-ti ofere clipe minunate.

Anonymous

16 Aug 2018
Draga Adriana, Ma bucur ca in acest an pot contribui la cadoul tau. Sper ca fiecare zambet si bucurie adusa de initiativa pe care o promovezi sa fie o floare in buchetul tau aniversar. La multi ani frumosi plini de zambete si iubire. Cu drag, Nicoleta
Te iubesc nevasta mea!
15 Aug 2018
La mulți ani frumoși, doamna!
12 Aug 2018
12 Aug 2018