Masă caldă pentru cei peste 220 de copii de grădiniță și școală primară din Ponorâta

Status: Inchis

Ponorâta este una dintre cele mai sărace comunități din România.

Din cauza lipsei de educație și a oportunităților de angajare, cele peste 650 de persoane, dintre care peste două treimi sunt copii, trăiesc din ajutorul social, alocațiile copiilor și munci sezoniere.

99% dintre adulți sunt analfabeți sau analfabeți funcțional. Încercăm să schimbăm acest lucru printr-o abordare integrată centrată pe educație, astfel încât copiii din aceste familii să spargă cercul vicios al sărăciei în care trăiesc și să aibă șanse la un viitor mai bun.

Din 2015, masa calda oferită zilnic copiilor care frecventează grădinița și școala a contribuit semnificativ la creșterea prezenței zilnice. Valoarea mesei calde per copil este de 7 lei, astfel pentru 220 de copii, pentru cele 23 de zile din octombrie, vom avea nevoie de 35.420 de lei.

Ponorâta este una dintre cele mai sărace comunități din România.

Pe scurt:

Ponorâta 2010 – sărăcie lucie, copiii nu mergeau la grădiniță și la școală. OvidiuRo a dat startul programului Fiecare Copil în Grădiniță, în cadrul căruia familiile primeau tichete sociale în valoare de 50 de lei/lună pentru fiecare copil care mergea zi de zi la grădiniță. Prezența la grădiniță a sărit de 80%.

Ponorâta 2012 – sărăcie lucie, prezența la grădiniță peste 50%, programul început de OvidiuRo a fost preluat de un grup de voluntari, care în 2014 a extins modelul cu tichetele sociale și la școală, prezența aproape triplându-se – în prima vizită în Ponorâta a unuia dintre voluntari, în tot ciclul primar erau doar doi copii care colorau în contur. Tichetele sociale au avut un impact imens, dar ne-am dat seama că nu este de ajuns, astfel că din 2015 copiii care frecventează grădinița și școala primară primesc o masă caldă (catering), zilnic, cu sprijijnul Kaufland România. Câteodată, este singura masă pe care o mănâncă cei mici în ziua respectivă.

Am realizat că dacă vrem ca acești copii să aibă șansa de a sparge cercul vicios al sărăciei în care trăiesc, trebuie să încercăm o abordare integrată, axată pe educație. Pe lângă rechizite, tabere școlare pentru copiii cu rezultate bune, cadouri de Crăciun, training-uri pentru profesori, în Ponorâta a apărut o baie publică (un modul cu trei cabine de duș, două mașini de spălat, două uscătoare, două chiuvete cu spălător), cu sprijinul Romstal România. De asemenea, am început să îi ajutăm să își repare casele, am organizat caravane medicale pentru rezolvarea urgențelor medicale și îmbunătățirea stării de sănătate, am investit în dezvoltare unui grup de inițiativă locală care să rezolve unele probleme generale ale comunității etc.

Ponorâta 2019 - comunitatea s-a schimbat, din ce în ce mai multe case sunt din BCA, iar noi am reparat în ultimii trei ani 35 de case, copiii sunt în număr mare la grădiniță și la școală, în medie 218 copii din cei 247 frecventează grădinița și școala zilnic (medie pentru luna septembrie), cinci sunt la liceu, adulții mai găsesc serviciu temporar la o firmă din orășelul de la 10 km depărtare.

Schimbarea nu se întâmplă peste noapte și nici prin proiecte de un sau doi, trebuie să acționăm pe termen lung, printr-o abordare integrată centrată pe educație.