Locuințe decente pentru comunitatea din Ponorâta

Status: Inchis

Sărăcia în Ponorâta te lasă fără cuvinte. Este aproape imposibil să crezi că te afli în Europa secolului 21.

Pentru cine nu știe încă, Ponorâta este una dintre cele mai defavorizate comunități din România (probabil printre primele cinci din țară). Atunci când câțiva dintre noi am început să lucrăm aici ca parte a echipei OvidiuRo, sărăcia din Ponorâta ne-a lăsat fără cuvinte. La fel, izolarea oamenilor – așezarea s-a format în urmă cu aproximativ 30 de ani când, în urma unor infracțiuni, romii au fost alungați din comună și s-au aciuat pe un deal, la 3 km depărtare de satul unde au locuit. Mulți ani au trăit fără electricitate, cu o singură pompă de apă, urâți de sătenii din jur și lipsiți de orice fel de educație și îngrijire.

În 2007, a fost construită școala, și odată cu ea a venit și electricitatea. Cu toate acestea, din peste 80 de copii de școală, frecventau cel mult 10, iar la grădiniță, din cei 48 de copii veneau tot cam 10. Copiii erau negri de nespălare și îmbrăcați sumar și murdar, iar părinții, complet lipsiți de orice fel de educație, pur și simplu nu înțelegeau conceptul prezenței „zi de zi” la școală a copiilor.

În 2010 am început un program educativ (mai jos câteva repere) și am ajuns ca astăzi să ne propunem un mic proiect de construire a două case și reparație a zece acoperișuri pentru 12 familii cu peste cinci copii, dar care își trimit copiii regulat la grădiniță și școală. Pentru a ieși din cercul vicios al sărăciei, acești oameni au nevoie de un ajutor continuu, pe toate planurile.

Timeline program Ponorâta:

2010 – comunitatea este selectată în urma aplicării în programul Fiecare Copil în Grădiniță al organizației OvidiuRo – copiii de grădiniță primeau tichete sociale dacă participau regulat la activitățile zilnice – înainte de program din 48 de copii veneau la grădiniță cam 10, după implementare prezența a crescut brusc la 46 de copii.

2012 – din motive strategice, OvidiuRo renunță la programul din Ponorâta, dar acesta este preluat de un grup de voluntari dispuși să continue programul de acordare a tichetelor sociale pentru copiii cu frecvență regulată la grădiniță

2012 - toți copiii primesc îmbrăcăminte și încălțăminte cu sprijinul organizațieă EdFiCo (Educație pentru fiecare copil) - eveniment anual

2012 – Fii și tu Moș Crăciun, campanie facebook pentru colectarea de cadouri pentru toți copiii care sunt înscriși la grădiniță și la școală; din 2015, Ponorâta primește cadouri și în cadrul evenimentului Camionul de Crăciun, organizat de cei de la Tășuleasa Social si Die Johanniter - eveniment anual

2014 – programul de tichete sociale este extins și la copiii din învățământul primar, prezența crescând semnificativ - din peste 80 de copii de școală, frecventau cel mult 10, iar după implementare media anuală a ratei de prezență este peste 70%