Educație și dezvoltare comunitară în Castelu și Ponorâta

Simona Ilas-Kruse Asociația Reality Check

2020 a fost un an dificil și pentru Reality Check. Echipa a fost însă harnică și a scris două proiecte mari, pentru care tocmai am obținut o finanțare totală de 500.000 de euro. Sunt două proiecte grele și ambițioase, pe doi ani, și la Castelu și la Ponorâta. E un lucru care ne bucură enorm – dar ne și îngrijorează un pic, pentru că trebuie să venim și noi cu o contribuție proprie de aproximativ 200.000 de euro. Ceea ce în condițiile date, nu-i puțin deloc.

Prin urmare, anul acesta, de ziua mea, mi-ați face o mare bucurie dacă ați face o donatie cu care să ajutați Reality Check să strângă acești bani. Proiectele includ programe de școală după școală, educație prin sport și tabere pentru copii, cluburi pentru tineri, educație pentru sănătate și igienă, cursuri pentru mamele tinere să învețe să-și îngrijrească într-un mod sănătos copiii, servicii sociale pentru familii.

În mod direct, de activitățile educaționale vor beneficia circa 250 de copii la Ponorâta și 150 la Castelu, iar la evenimentele sportive și comunitare așteptăm 350 de persoane la Ponorâta și 550 la Castelu. În plus, echipa Reality Check va lucra cot la cot cu asistenții sociali, asistenții medicali comunitari din primărie și mediatorii școlari, să găsească soluții mai eficiente și mai rapide, pentru ca ei să poată să ajute mai bine familiile sărace să depășească problemele sociale grave de care se lovesc.

Echipa Reality Check lucrează din 2011 în comunitatea foarte săracă din satul Ponorâta, comuna Coroieni (jud. Maramureș) și din 2017 în cea din Castelu (jud. Constanța).

Mădălina

05 Sep 2021

Irina

10 Jun 2021

Iolanda

La multi ani, Simo! <3
07 Jun 2021

Adriana P

Alles Gute zum Geburtstag, liebe Simona!
07 Jun 2021

Morarii ❤️

La mulți ani sănătoși și multă putere ca să îi faci și pe mulți alții atât cât poți de bucuroși! 🥰 Te iubim mult și apreciem!
La multi aaaaaani! ❤️
06 Jun 2021
La mulți ani! Tare frumos ai scris. Dor de tine.

La multi ani, Simo! 🤗
♥️