De ziua mea îmi doresc grădini de legume pentru copiii din Ponorâta

Carmen Mihaiu Asociația Reality Check

În curând se fac 4 ani de când Asociația Reality Check face ce știe mai bine: ajută oamenii din comunitățile sărace sa ducă o viață mai bună. Nu trece săptămână să nu mă sune cineva să mă întrebe dacă ar putea dona haine, mâncare sau jucării. De fiecare dată spun că e nevoie de ajutor în multe direcții însă cea în care am ales noi să ne implicăm nu are în focus donațiile din când în când. Un proiect care exemplifică foarte bine genul de ajutor pe care încercăm să-l acordăm comunităților sărace este acum în desfășurare la Ponorâta și sprijină oamenii să-și facă propriile grădini de legume.

Cum pe 6 mai este iarăși ziua mea, cel mai frumos cadou pe care mi l-ați putea face este să susțineți proiectul de la Ponorâta printr-o donație online.

Mulțumiri! ❤

În doar trei ani, grădinile cu legume au devenit o componentă importantă a proiectului pe care îl implementăm la Ponorâta. Am ponit cu doar câteva grădini (in jur de 15), iar anul acesta avem peste 60 de solicitări. Și anul acesta dorim să plantăm cartofi, fasole, morcov, roșii, castraveți, ardei, arpagic (ceapă) etc.

Ce poate fi mai minunat decât să îl auzi la una dintre ultimele vizite (februarie) pe unul dintre beneficiari zicând că a mâncat ultima ceapă din recoltă nu demult? Vara trecută, de câte ori mergeam prin comunitate și mai povesteam câte una alta cu doamnele, în conversație apărea inevitabil o referință la grădini: „astăzi voi face mâncare de păstăi cu porodici“ sau „Doamna, nu a mai fost nevoie să cumpărăm ceapă, am avut în grădină“ etc.

Da, ne repetăm, dar e o repetiție necesară pentru că lucrurile nu se schimbă peste noapte, ci este nevoie de intervenții integrate pe termen lung, centrate pe educație și este nevoie de noi toți.

Nu învățăm să pescuim, ci să grădinărim ☺

10 May 2021
la multi ani!
08 May 2021

La mulți ani, Carmen!
08 May 2021
07 May 2021
07 May 2021

Ana

<3

Alexandru Miron

La mulți ani! 🎂😘

La multi ani!

Sa fie gradinareala in Ponorata! ;)
La multi ani, Carmen!

Adriana P

La multi ani, Carmen! O zi frumoasa alaturi de familia ta minunata! <3
06 May 2021

Pentru cat mai multe gradini!
06 May 2021
Congrats pentru tot ce faceti!

dana bulat

Laaaaa muuuuuuulți aaaani! ❤️